Zpívající potápěč

Tento zavalitý, kaštanově zbarvený pták s bílou náprsenkou, mě od prvního seznámení s ním fascinoval hned v několika směrech. Skorec vodní (Cinclus cinclus) je pěvec. Je v ptačí říši natolik výjimečný, že má vlastní čeleď. Je to jediný pěvec, který se umí potápět, dokonce pod vodou a na vodě tráví většinu života. Je mu úplně jedno, zda je červenec nebo leden, třicet ve stínu nebo dvacet pod nulou. Do vody zkrátka musí. Je otužilý a jedinou podmínkou je, že voda musí proudit. obývá tedy spíše vyšší polohy s horskými a podhorskými bystřinami. Je velmi neohrožený a protože vodní koryto se velmi často mění, fotografický kryt si několikrát okoukne a velmi dobře si na něj zvykne. Touto dobou (konec dubna a začátek května) vylétají z hnízda mladí skorci z prvního hnízdění. pozorování jejich prvních potápěčských pokusů je velmi zábavné.
Nejraději ale skorce fotografuji velmi brzo zjara, na přelomu března a dubna, a to z několika důvodů. Často je ještě v chladných korytech potoků a říček sníh a led, což dělá fotografie zajímavější. Na stromech a keřích pobřežních porostů ještě nevyrašily listy a je tudíž daleko více světla k dispozici. Je proto možné pořídit mnoho snímků bez blesku. I když použití blesku se v případě skorců je víceméně pravidlem a nutno říci, že ku prospěchu kvalitního snímku. Díky němu se krásně prokteslí jemný vzor na jejich kaštanovém peří. Na mnoha místech by se pak bez blesku nedalo fotografovat vůbec. O důvod víc je fakt, že skorci na použití blesku vůbec nereagují a nijak jim nevadí.
Skorci jsou vůbec velmi vděčný fotografický model. Nejenže jim přítomnost krytu vůbec nevadí. Navíc rádi podedávají a sledují okolí ze suchého a vyvýšeného místa, takže vezmou zavděk náležitě naaranžovaným kamenem nebo větví na tom správném místě, a pak už jen stačí mačkat spoušť.

     
     

více obrázků ZDE

 

GEO-ICON.cz - fotografie ptáků, savců, krajiny, lidí, makro...