National Geographic - a zase nic !

Snad každý, kdo jednou podlehne kouzlu poletujících opřenců, dříve či později se začne zajímat i o to, jak je fotografovat. Jsou to totiž ideální objekty pro zachycení na fotografiiích. A to hned z několika důvodů. Jsou veskrze krásně zbarvení. V krajině jsou těmi nejnápadnějšími živočichy. Vedou velmi zajímavý život díky nesčetným adaptacím a rozličným etologickým projevům. Jsou velmi pohybliví, neposední a hlavně ... umějí létat. Ale ptáci jsou fotogeničtí i v momentě, kdy nelétají. Jsou zajímaví, i když jsou úplně vytrženi ze svého přirozeného prostředí. Dokonce i v případě, kdy třeba visí v nárazové ornitologické síti, do které se ptáci při lapají v případě šetrného odchytu při kroužkování.

V letošní srpnovém čísle anglické verze Natoinal Geographic mě zaujal zajímavý článek, jehož nadpis by ve volném překladu mohl znít např. "Jak je důležité mít síť!". zaujaly mě pochopitelně fotografie. Ty pořídil umělec Todd Forsgren z Bostonu. Před jedenácti lety při pravidelném běhu pro zdraví si všimnul mrtvolky volavky zapletené do drátěného plotu a zaujala ho kompozice ptačího těla a struktury plotu. Protože vyrostl v rodině milovníků ptactva, k paralele ptáka chyceného v síti už byl jen krůček. A tak vymyslel projekt. Mezi lety 2006 až 2014 projezdil celé Spojené státy, Mexiko, Costa Riku a Brazílii a v jakémsi přenosném atelieru fotografoval ptáky chycené v síti. Během této doby zachytil celkem 57 ptačích druhů. A dostal se se svými fotografiemi až do slavného National Geographic!

Když si spočítám, že už 36 let se věnuji kroužkování ptáků, odchytávám je do sítí a svoje "úlovky" fotografuji, promarnil jsem za ta léta zase další šanci docílit toho, aby moje fotografie byly zveřejněny v tomto slavném periodiku. Nikdy mě totiž nenapadlo udělat z fotografií ptáků visících v síti umění. Místo mě teď má v National Geographic fotky Todd Forsgren z Bostonu :-) A já mu to přeji.

Pro ty, kteří nemají možnost přečíst si a prohlédnout anglickou vezti National Geographic, přikládám alespoň nějaké fotografie z našich evropských končin pořízené bez přenosného atelieru. Přijdou mi ti ptáčci poněkud přirozenější v přírodních kulisách, než na bílém pozadí. A snad nevadí, že je zde jen 11 druhů z letošního podzimu. Určitě další přibudou. 

A zatímco Todd do svých sítí odchytával opeřence jen za účelem vyfotografování, všichni ptáčci na fotografiích v této galerii byli prvoplánově odchyceni za účelem kroužkování, čili seriózního biologického výzkumu.

 

Linduška luční (Anthus pratensis)
Meadow pipit

 

Pěvuška modrá (Prunella modularis)
Dunnock

 

 Pěvuška modrá (Prunella modularis)
Dunnock

 

Sýkora úhelníček (Parus ater)
Coal tit

 

Červenka obecná (Erithacus rubecula)
Robin

 

Linduška luční (Anthus pratensis)
Meadow pipit

 

Čečetka zimní (Carduelis flammea)
Redpoll

 

Kos černý (Turdus merula)
Blackbird

 

Střízlík obecný (Troglodytes troglodytes)
Wren

 

Rákosník obecný (Acrocephalus scirpaceus)
Reed warbler

 

Rákosník obecný (Acrocephalus scirpaceus)
Reed warbler

 

Sýkora koňadra (Parus major)
Great tit

 

Rákosník proužkovaný (Acrocephalus schoenobaenus)
Sedge warbler

 

Moudivláček lužní (Remiz pendulinus)
Penduline tit

 

 

GEO-ICON.cz - fotografie ptáků, savců, krajiny, lidí, makro...