HOKKAIDO - JAPONSKÁ ARKTIDA / THE JAPPANESE ARCTIC

Když jsem se v roce 2015 od  Ondry Prosického  dozvěděl, že byl fotit orly východní a jeřáby mandžuské na severním japonském ostrově Hokkaido, zcela bezděčně jsem vyhrknul: „Příště jedu s tebou!“ Neuplynul ani rok a k mému úžasu to přišlo. Pozvání k výletu na východ. Na ten nejdálnější. Znáte ten pocit, když věci plynou tak nějak samovolně, jakoby samozřejmě a přirozeně? Na jaře 2016 na Černém Mostě první organizační schůzka. Objednání letenek, auta, ubytování. Itinerář výletu je zhruba načrtnut. Operativní změny podle aktuálních, především ledovo-sněhových podmínek. Skoro rok těšení. A pak, konečně. Dlouhý, jedenáctihodinový let přes Balt, Finsko, ruskou Sibiř a čínské Mandžusko do Země vycházejícího slunce.


Už v Tokiu na letišti je jasné, že jsme se ocitli na jiné planetě. S foťákem v batohu se lze jen stěží udržet a nefotit úplně všechno, počínaje automatem na odbavování zavazadel, ovládacího panelu u veřejných toalet, relaxačních kabinek ve foyer letištní haly a konče pochopitelně krásnými Japonkami. Na nás ale čekaly úplně jiné fotografické objekty. Alespoň v to vroucně doufáme.
Ještě v noci po příletu do města Kushiro se ve vypůjčené čtyřkolce značky Mazda CX-5 2,2D po levé straně silnice přesouváme z letiště Kushiro do města Tsurui. Skvělý, echt japonský Green park hotel (ten název trochu kazil ten echt dojem) v tradičním stylu (pokoje bez nábytku, spí se na zemi) se skvělou kuchyní a japonskými lázněmi zvanými onsen, se stal naší první základnou pro výpravu na ranní výpad na most Otowa , odkud je nadohled nocoviště jeřábů mandžuských. V ranním oparu a vycházejícím slunci se tak dají pořídit snad úplně nejromantičtější fotografie z celého ostrova Hokkaido. Strpět ovšem musíte trojstup převážně místních fotografů, jenž se tísní na úzkém mostním chodníku. Na dobré místo se tu stojí fronty už od tří hodin od rána. Naštěstí velcí bílí mužové mohou přijít podstatně později. Se svými 190 cm mohou zaujmout pozici směle až ve čtvrté řadě a výhled nad hlavami Japonců, Korejců a Číňanů mají i tak dokonalý.


Ale rychle dál, času není nazbyt a my chceme přece stihnout VŠECHNO!! Míříme za labutěmi zpěvnými. Na břehu jezera Kussharo vyvěrá několik z nespočtu termálních pramenů. Díky nim zůstává i v místních tuhých zimách hladina jezera alespoň na malé ploše nezamrzlá, což stačí labutím k přečkání zimy. Vítr síly vichřice sice fotogenickou páru z horkých pramenů nemilosrdně odfoukne, přesto získáváme velmi bezprostřední fotografie otužilých labutí ve sněhové vánici.


Ještě ten den večer jsme vyrazili do přístavního města Rautu. Blížilo se naplnění jednoho z mých, použiji Onrova termínu, fotobirdwatcherských snů. Druhý den ve 4,00 ráno nastupujeme do člunů a míříme do průlivu Kunaširského. Na dohled jsou Kurilské ostrovy a za nimi už Ochotské moře. Z plánovaného jednodenního focení orlů jsou z toho nakonec dny tři! Nejde se toho nabažit. Po pěti letech připluly ledové kry! Tam kde včera byla volná, mrazem trochu jako polévka zahuštěná, mořská hladina je od obzoru k obzoru led. Nechápeme, jak během noci je možné zaplnit tu obrovskou plochu ledem. A ledových krách orli. Spousta orlů. Stovky orlů východních.


Kromě oněch skutečných králů Kamčatky jsou zde i orli mořští, ale také třeba pro nás exotičtí racci kamčatští. Při šoulačce kolem přístavu během mrazivého odpoledne se daří vyfotografovat kačky strakaté, konipase japonského a velkou vzácnost - drozda rezavého.


Turistickou atrakcí, ostatně jako většina míst, které jsme na Hokkaido navštívili, je místo, kam se jezdí fotit výr Blakistonův. Je to vždy sázka do loterie, ale měli jsme štěstí. S asi deseti dalšími fotografy jsme se ve večerním mraze dočkali. Z čtyřhodinového čekání dvakrát vždy po pěti minutách, během kterých se hravě zaplnily dvě 16GB karty. Zbyde možná jen pár dobrých fotek, ale zážitek na celý život.


Naše česká srdce, navyklá přece jen povětšinou na fotografickou samotu, se musela uchýlit alespoň na čas daleko od houštin všudypřítomných teleobjektivů a stativů. Místo tajné, nazývané pracovně „Luňákov“ na cestě z Rausu do města Nemuro, naplnilo naše očekávání bohatě. Velmi fotogenická zátiší s luňáky byla tak nějak v plánu. Velkým bonusem pak byl brhlík čínský a strakapoud japonský. A byl to bonus zasloužený, žádné scénky připravené pro turisty. Poctivě vyčíhané momenty.


Poslední dva dny byly ve znamení zcela a bezvýhradně jeřábů mandžuských. Byl to sice návrat do davu, ale divadlo přírody to bylo velkolepé. Přes město Akan se kruh naší pouti uzavřel ve městě Tsurui. Stovky bíločerných ptáků, nad něž elegantnější těžko najdete. Tance, zapadající slunce, trochu i sněžení a tisíce zážitků v srdci.
Hokkaido, japonská Arktida.

Opravdové, upřímné a neskonalé díky  Ondrovi Prosickému  za skvěle naplánovaný výlet, jakož i za prozřetelné sestavení nášeho čtyřčlenného týmu, jehož členy byli další skvělí parťáci  Vláďa Jurek  a   Michal Dobeš .  Kolektiv tento se ukázal být naprosto skvělý, bezproblémový, vždy dobře naladěný a jedním slovem dokonalý!

Na závěr ještě  birdlist všech pozorovaných druhů :

1.Kormorán mořský (Phalacrocorax pelagicus)

2.Volavka popelavá (Ardea cinerea)

3.L.abuť zpěvná (Cygnus cyygnus)

4.Kachna divoká (Anas platyrhynchos)

5.Ostralka štíhlá (Anas acuta)

6.Polák kaholka (Aythya marila)

7.Turpan hnědý (Malanitta fusca)

8.Kačka strakatá (Histrionicus histrionicus)

9.Hohol severní (Bucephala clangula)

10.Morčák velký (Mergus merganser)

11.Morčák prostřední  (Mergus serrator)

12.Luňák hnědý (Milvus migrans)

13.Orel mořský (Halliaetus albicilla)

14.Orel východní (Halliaetus pelagicus)

15.Orel královský (Aquila heliaca) ??

16.Káně rousná (Buteo lagopus)

17.Káně lesní (Buteo buteo)

18.Poštolka obecná (Falco tinnunculus)

19.Jeřáb mandžuský (Grus japonensis)

20.Jespák obecný (Calidris alpina)

21.Racek stříbřitý (Larus argentatus)

22.Racek šedokřídlý  (Larus glaucescens)

23.Racek kamčatský (Larus schistisagus)

24.Alkoun mramorovaný (Brachyramphus marmoratus)

25.Holub černý (Columba janthina)

26.Výr Blakistonův (Bubo Blakistoni)

27.Strakapoud usurijský (Dendrocopos kizuki)

28.Strakapoud velký (Dendrocopos major)

29.Konipas japonský (Motacilla grandis)

30.Bulbulčík japonský (Hypsipetes amaurotis)

31.Skorec Pallasův (Cinclus pallasii)

32.Střízlík obecný (Troglodytes troglodytes)

33.Drozd rezavý (Turdus Naumann)

34.Kos černý (Turdus merula)

35.Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus)

36.Sýkora babka (Parus palustris)

37.Brhlík čínský (Sitta villosa)

38.Hýl obecný šedobřichý (Pyrhula pyrhula griseiventris)

39.Vrabec polní (Passer montanus)

40.Vrabec domácí (Passer domesticus)

41.Špaček východní  (Sturnus cineraceus)

42.Straka obecná (Pica pica)

43.Vrána hrubozobá (Corvus macrorhynchos)

44.Vrána černá (Corvus corone)

45.Krkavec velký (Corvus corax)

 

 

 

GEO-ICON.cz - fotografie ptáků, savců, krajiny, lidí, makro...